Ambrus József, a klub elnöke az idei évről…

🇭🇺💬A mai nap Kovászna megye tanácsa jóváhagyta a 2023-2024. évi idényre a sportköltségvetést, klubunk számára. Ennek köszönhetően a 12. szezonunknak vágunk neki. Ebben az évben klubunk új szakosztállyal bővül. A kosárlabda, a kézilabda, a birkózás, az asztalitenisz és a kerékpár mellett teremlabdarúgó-csapattal gyarapodunk.

⚽️ Legújabb szakosztályunk, a futsal (teremlabdarúgó) csapatunk az A osztály mellett, részt vesz a 19 év alatti korosztályos bajnokságban is. A csapat teljes mértékben helyi játékosokra alapoz, de így is szeretnénk minél jobb helyezést elérni a bajnokságban.

🏐 Kézilabdában is történt előrelépés ugyanis nagyobb csapatunk, immár Sepsi-SIC néven vesz részt a román A osztályban, valamint ifjúsági csapatunk továbbra is lesz.

🏓 Asztaliteniszben Superliga résztvevők a klubunk színeit képviselő játékosok. Hangsúlyt fektetünk a fiatal tehetségekre is. A cél pedig továbbra is, hogy érmet szerezzünk.

🤼🏽‍♀️ Birkózásban nagy elvárásaink vannak, ugyanis akár mindkét sportolónk szerezhet kvótát a párizsi olimpiára.

🚴🏻‍♂️ Kerékpározónk is szerezhet indulási jogot az olimpiára, ehhez pedig szükséges a részvétel a világbajnokságon, amire elegendő pontot kell összegyűjteni, az idény alatt.

🏀 Kosarasaink 10 csapattal vágnak neki a következő szezonnak. Ebbe a tíz csapatba beletartoznak a kovásznai, zabolai, valamint a bodzafordulói kihelyezett csapataink is, akikkel együttműködünk.

A felnőtt csapattól ugyanazok az elvárásaink, megcélozzuk a dobogó legmagasabb fokát, úgy a bajnokságban, mint a Román Kupában, valamint szeretnénk ha minél tovább tudnánk menetelni a nemzetközi kupasorozatban.

Ifjúsági szinten, pedig szeretnénk ha minél több csapatunk kijutna a korosztályos döntő tornákra.

A csapatbemutatás már megtörtént egy szurkolói ankét keretében, valamint közösségi felületeinken sorra mutatjuk be keretünk tagjait, de ezzel most nem is foglalkoznék. Számunkra fontos a stabilitás, addig nyújtózunk, amíg a takarónk engedi, és ennek függvényében raktuk össze az idei szezonra a felnőtt csapatunkat.

A korábbi keretünkből többen úgy döntöttek, hogy a tengerparti városban folytatják pályafutásukat. A tengerparti csapat a tavalyi kiírásban nem szerepeltetett U13 és U14-es korosztályban csapatot, ezért a következő szezonban nem igazolhatnak külföldi játékost, ugyanis a Román Kosárlabda Szövetség speciális szabályzata V. fejezetének 5.5-ös cikkelye ezt írja. 2018-ban minket is hasonló büntetéssel sújtottak, egy ehhez hasonló eset miatt, ám akkor nem volt ennyire tisztán leírva a szabályzatban. Kíváncsian várjuk a Román Kosárlabda Szövetség döntését, az esettel kapcsolatban.

Sok sikert kívánok minden sportolónak, szurkolónak és támogatónak az új szezonban!” 🤞🏼💚🤍

🇷🇴💬 Ambrus József, președintele clubului, despre bugetul din acest an: “Astăzi, Consiliul Județean Covasna a aprobat bugetul sportiv pentru sezonul 2023-2024, destinat clubului nostru. Mulțumită acestui fapt, ne îndreptăm spre cel de-al 12-lea sezon. În acest an, clubul nostru se extinde cu o nouă secție. Pe lângă baschet, handbal, lupte, tenis de masă și ciclism, ne dezvoltăm și cu o echipă de fotbal în sală.

⚽️ Noua noastră secție, echipa de futsal (fotbal în sală), va participa în Divizia A și va concura și în campionatul pentru categoria de vârstă sub 19 ani. Echipa se bazează exclusiv pe jucători locali, dar totuși ne propunem să obținem cel mai bun clasament posibil în campionat.

🏐 În handbal, am înregistrat progrese, deoarece echipa noastră mai mare concurează acum în Divizia A din România sub numele de Sepsi-SIC, iar echipa noastră de juniori continuă să existe.

🏓 În tenis de masă, jucătorii noștri reprezintă clubul în Superliga. Acordăm, de asemenea, o atenție deosebită dezvoltării tinerilor talente. Scopul rămâne același, de a obține medalii.

🤼🏽‍♀️ Avem așteptări mari în lupte, deoarece ambii noștri sportivi au potențialul de a obține cote olimpice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Ciclistul nostru are, de asemenea, șansa de a se califica la Jocurile Olimpice, dar pentru aceasta este necesară participarea la Campionatele Mondiale și acumularea suficientă de puncte pe parcursul sezonului.

🏀 Echipa noastră de baschet va începe următorul sezon cu 10 echipe. Acestea includ echipele noastre din Covasna, Zăbala și Întorsura Buzăului, cu care colaborăm.

Avem aceleași așteptări de la echipa de seniori, ne propunem să urcăm pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, atât în campionatul intern cât și în Cupa României, și dorim să avansăm cât mai departe în competițiile internaționale.

La nivel de juniori, dorim ca cât mai multe echipe ale noastre să se califice în turneele finale pentru categorii de vârstă.

Prezentarea echipei a avut deja loc în cadrul unei sesiuni de întrebări și răspunsuri cu suporterii, iar pe canalele noastre de social media prezentăm treptat membrii echipei noastre, dar acum nu mă voi ocupa de acest aspect. Pentru noi, stabilitatea este importantă,și în funcție de acest lucru, am alcătuit echipa noastră de seniori pentru acest sezon.

Din componența noastră anterioară, mai mulți jucători au decis să-și continue cariera în orașul de pe litoral. Echipa de pe litoral nu a înscris o echipă în categoria de vârstă sub 13 ani și sub 14 ani în competiția din sezonul trecut, astfel că nu li se permite să transfere jucători străini în sezonul următor, deoarece acest lucru este specificat de articolele 5.5 din capitolul V al regulamentului special al Federației Române de Baschet. În 2018, și noi am fost sancționați într-un mod similar, într-un caz similar, deși la acel moment regulamentul nu era atât de clar formulat. Așteptăm cu nerăbdare decizia Federației Române de Baschet cu privire la acest caz.

Îți doresc mult succes tuturor sportivilor, suporterilor și susținătorilor în noul sezon! 🤞🏼💚🤍

🇬🇧💬Ambrus József, the club president, about this year’s budget: “Today, the County Council of Covasna has approved the sports budget for the 2023-2024 season, for our club. Thanks to this, we are embarking on our 12th season. This year, our club is expanding with a new department. In addition to basketball, handball, wrestling, table tennis, and cycling, we are growing with an indoor football team.

⚽️ Our newest department, the futsal team, will participate in the A Division and also compete in the under-19 age group championship. The team relies entirely on local players, but we still aim to achieve the best possible ranking in the league.

🏐 There has been progress in handball as well, our team now competes in the Romanian A Division under the name Sepsi-SIC, and our youth team continues to exist.

🏓 In table tennis, our players represent the club in the Super League. We also emphasize the development of young talents. The goal remains to win medals.

🤼🏽‍♀️ We have high expectations in wrestling, as both of our athletes have the potential to secure Olympic quotas for the Paris Olympics.

🚴🏻‍♂️ Our cyclist also has the opportunity to qualify for the Olympics, but participation in the World Championships and accumulating enough points throughout the season is necessary for that.

🏀 Our basketball team is entering the next season with 10 teams. These include our teams from Kovászna, Zabola, and Bodzaforduló, with whom we collaborate.

We have the same expectations from our senior team – aiming for the highest step on the podium, both in the domestic championship and the Romanian Cup. Additionally, we want to progress as far as possible in international cup competitions.

At the youth level, we want as many of our teams as possible to qualify for the age-group finals.

The team presentation has already taken place during a fan Q&A session, and we are gradually introducing our team members on our social media platforms. However, I won’t focus on that right now. Stability is important to us, and based on that, we have assembled our senior team for this season.

Several players from our previous roster have decided to continue their careers in the seaside city. The seaside team did not field teams in the U13 and U14 age groups in last year’s competition, which means they cannot sign foreign players for the upcoming season, as stipulated by Article 5.5 of Chapter V of the special regulations of the Romanian Basketball Federation. In 2018, we also faced a similar penalty due to a similar incident, although the regulation was not as clearly stated at that time. We are curious to see the decision of the Romanian Basketball Federation regarding this case.

I wish all athletes, fans, and supporters good luck in the new season!” 🤞🏼💚🤍

Leave a Reply

%d bloggers like this: